ubytování Hřensko

Malá obec je jakousi pomyslnou branou do Národního parku České Švýcarsko. Obec je důležitou součástí turistického ruchu. Leží na toku Kamenice. Také se dá označit za nejníže položenou vesnici v České republice. Její nadmořská výška činí pouze 110 m. Hřensko bylo v minulosti úzce spojeno s lodní dopravou a s překladem zboží. Skladovalo se zde obilí, dřevo, sůl, prkna a další stavební materiál.

Poloha Hřenska přímo láká k prozkoumání okolních míst jako je právě Pravčická brána, Gabrielina stezka nebo třeba dobrodružná Soutěska Kamenice.

Proč zrovna Hřensko?

Hřensko je skvělým turistickým cílem. Můžete zde najít raritní horské rostliny, kterým se zde daří díky klimatu a úzkému profilu vesnice. Dostanete se odtud na všelijaká zajímavá místa. Hřensko má dlouhou historii a její první zmínka pochází z roku 1475. Název obce dostala díky dolní krčmě Hornskratschen, kde stál panský dům stojící na vyvýšené zídce až do roku 1938.

Do Hřenska a jeho okolí přijíždí mnoho milovníků přírody, horolezců zdolávající lehčí i těžší výzvy a turisté ze všech koutů. Také je zde k vidění mnoho vodáků, kteří si pochvalují snadnou cestu k řece Labe. Autem, na kole nebo pěšky máte možnost vyrazit do celého Českého Švýcarska a vychutnat si místní scenérii.

Check in 14: 00 - check out 10:00

Wifi

TV

Kuchyně

Lednice a mikrovlnka

Domácí zvířata povolena

terasa a ohniště

Půjčovna a úschovna kol

Relax zona

Dětské hřiště

Ceník

Ložnice: 1 manželská postel

Obývací pokoj: 1 rozkládací pohovka

Celý prázdninový dům

Výhled do zahrady

TV, Kuchyň, terasa

Klimatizace

zimní sezona

1.12. - 23.12., 2.1.-15.3

1 980 Kč / 1 noc

2 750 Kč / 1noc

VÁNOCE a SILVESTR

24. 12. – 1. 1.

1 980 Kč / 1 noc

2 750 Kč / 1noc

JARO, LÉTO, PODZIM

16. 3. – 30. 11.

1 980 Kč / 1 noc

2 750 Kč / 1noc

zimní sezona

1.12. - 23.12., 2.1.-15.3

1 980/ 1 noc

2750 Kč / 1noc

VÁNOCE a SILVESTR

24. 12. – 1. 1.

1 980 Kč / 1 noc

2 750 Kč / 1noc

JARO, LÉTO, PODZIM

16. 3. – 30. 11.

1 980/ 1 noc

2 750 Kč / 1noc

Pravčická brána

Symbolem Českého Švýcarska je bezpochyby jistě největší skalní most v Evropě, a to Pravčická brána. Je tvořena pískovcem a jde o skutečného giganta. Na délku má 26,5 m a na výšku 16 m. Pískovec pochází z období druhohor, který má nižší pevnost, a protože je po staletí bičován povětrnostními vlivy, hrozí zde částečná eroze. Platí zde tedy přísný zákaz vstupu na horní část brány. Jedná se o chráněný přírodní útvar.

Brána slouží jako vstup do této oblasti, kde se také nachází zachovalý zámeček Sokolí hnízdo z roku 1881 a najdete zde i turistické centrum. V okolí jsou rozmístěné i vyhlídky, ze kterých lze pozorovat přilehlé přírodní útvary. Jedná se i o výchozí bod pro různé značené turistické stezky. K bráně se pohodlně dostanete z přilehlého Hřenska po červené stezce.

Pravčická brána byla zasažena velkým požárem, ale dnes je již opět přístupná.

Oblíbená trasa

Mezi nejoblíbenější turistické trasy patří bezpochyby Gabrielina stezka. Ta spojuje právě onu Pravčickou bránu s Mezní Loukou. Celá trasa vám zabere okolo 3 hodin vašeho času. Je červeně značená a zvládnou ji všechny věkové kategorie, dospělí i děti. Na stezce, která pochází již z 19. století projdete okolo mnoho přírodních krás. Jde se po vrstevnicích a uvidíte třeba Májovou věž, Čínskou zeď a Pravčické jehly. Z této trasy uvidíte i překrásné Růžové vrchy.

Gabrielina stezka byla také zasažena ničivým požárem. V současné době se pracuje na její obnově.

Soutěsky Kamenice

Nachází se logicky na soutěsce říčky Kamenice. Dříve zde nebylo možné projít, cesta byla příliš nebezpečná. Ale zkušení turisté ji na konci 19. století prošli a upravili tak, aby ji bylo možné sejít. Je skutečně jedinečná a fascinující. Stezka vede podél řeky Kamenice a budete při ní muset zdolat několik tunelů, projít pod skalními převisy a nechat se převézt loďkou přes Edmundovu a Tichou soutěsku.

Při plavbě na člunu se obeznámíte ještě s historií soutěsky a s jejími obyvateli. Tato stezka je schůdná od jara do podzimu. Pak už lze dojít jen k loďce a vydat se zpátky na cestu stejnou trasou. Můžete však jít po pěšince vedoucí po břehu, která vás dovede až k Dolskému mlýnu.

Dolský mlýn

V kaňonu řeky Kamenice leží zřícenina Dolského mlýna. Na místě už stojí jen torzo obvodových stěn, ale i tak je s místem mlýn pevně spjat. Má temnou minulost, alespoň tak praví legenda k tomuto místu spjatá. Před stovkami let, kdy se ještě mlýnské kolo točilo a voda tekla proudem, zde žil mlynář s mlynářkou.

Jednoho dne okradli a zabili pocestného. Až druhý den přišli na to, že to byl jejich vlastní syn, který se kdysi vydal do světa na zkušenou a nyní se vracel zpátky domů. Žal byl moc veliký, tak se mlynář oběsil a žena skočila do náhonu a utopila se. Od těch dob zde je možné spatřit ducha syna bloudícího kolem.

Tato pověst dodává místu tajemný nádech, a proto je tolik vyhledávané. Dříve se ve mlýně mlelo obilí, ale po uzavření řeky muselo obyvatelstvo domu přejít na vaření piva. Později, při rozmachu turistického ruchu, byl v budově zaveden hostinec. Avšak po druhé světové válce byl mlýn už opuštěn a postupně chátral. Dostanete se zde buď Jetřichovic anebo z Vysoké Lípy. Zajímavé prostředí a přírodní kulisy okouzlily i mnoho režisérů. Točilo se zde hned několik českých pohádek jako Pyšná princezna, Peklo s princeznou, Čertova nevěsta, Pravý rytíř a Ztracený princ.